• usługi nowodent

    Nasze usługi

Leczenie zachowawcze

Leczenie zachowawcze to profilaktyka i leczenie najczęstszej choroby zębów , jaką jest próchnica. Leczenie próchnicy polega na usunięciu zniszczonej tkanki zęba i wypełnieniu ubytku materiałem, który odbudowuje zarówno funkcję, jak i estetykę utraconych części zęba. Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym pozwalają na diagnozowanie wczesnych ognisk próchnicy, dzięki czemu można uniknąć rozległych zniszczeń korony zęba, powikłań choroby próchnicowej , a także ograniczyć koszty leczenia.

Stomatologia zachowawcza zajmuje się także profilaktyką chorób zębów. W gabinecie stomatologicznym Nowodent szczególny nacisk kładziemy na wykształcenie prawidłowych nawyków higienicznych, naukę szczotkowania zębów oraz zabiegi zwiększające odporność tkanek zęba na działanie czynników próchnicotwórczych. Ma to szczególne znaczenie u małych pacjentów, u których dzięki prawidłowo prowadzonej profilaktyce można można ograniczyć konieczność leczenia i uniknąć przykrych doświadczeń związanych z bólem zębów.

Leczenie endodontyczne

Leczenie endodontyczne, zwane też leczeniem kanałowym to jedna z bardziej skomplikowanych procedur w stomatologii, pozwalająca uniknąć utraty zęba. Jest ono konieczne , gdy miazga zęba, czyli jego wnętrze, ulega zapaleniu. Najczęstszą przyczyną zapalenia miazgi jest zaawansowana próchnica, rzadziej uraz, podrażnienie chemiczne, termiczne lub inne czynniki. Zapalenie miazgi wiąże się często z dotkliwym bólem zęba, zmuszającym do wizyty u stomatologa.

Leczenie kanałowe polega na usunięciu chorej miazgi z kanałów zęba oraz wypełnieniu tej przestrzeni specjalnymi preparatami, pozwalającymi na zahamowanie rozprzestrzeniania się stanu zapalnego na okoliczne tkanki, m.in. kość. W większości przypadków postępowanie takie daje pozytywne rezultaty i ząb pozostaje w jamie ustnej na całe życie. Czasami jednak skomplikowana budowa anatomiczna (zakrzywione, dodatkowe kanały) lub zwężenie światła kanałów w wyniku długotrwałego procesu zapalnego uniemożliwiają prawidłowe przeprowadzenie zabiegu i decydują o niepowodzeniu leczenia.

Leczenie periodontologiczne

Leczenie periodontologiczne to leczenie chorób tkanek otaczających ząb, czyli przyzębia. W skład tkanek przyzębia wchodzą dziąsła, ozębna i kość, które zapewniają utrzymanie zęba w zębodole. Choroby przyzębia objawiają się krwawieniem dziąseł, obecnością kieszonek dziąsłowych, zanikiem kości i rozchwianiem zębów. Główną przyczyną chorób przyzębia jest nieprawidłowa higiena i obecność złogów nazębnych, czyli kamienia, ale niebagatelną rolę w etiologii odgrywa też czynnik genetyczny.

Leczenie periodontologiczne polega na motywacji Pacjenta do utrzymywania prawidłowej higieny jamy ustnej, usuwaniu kamienia oraz zwalczaniu stanu zapalnego odpowiednimi lekami. W niektórych przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Podstawą w osiągnięciu sukcesu w leczeniu chorób przyzębia jest współpraca Pacjenta z lekarzem prowadzącym i stosowanie się do zaleceń.

Leczenie protetyczne

Leczenie protetyczne polega na odtworzeniu Pacjentowi utraconej części uzębienia. Jego zadaniem jest przywrócenie zdolności żucia, rehabilitacja układu stomatognatycznego, który ulega destrukcji po utracie zębów oraz, co najważniejsze dla Pacjenta – poprawa estetyki i przywrócenie naturalnych rysów twarzy.

Decyzję o wyborze właściwej dla Pacjenta metody leczenia podejmuje się po dokładnej diagnostyce i konsultacji z lekarzem prowadzącym, tak aby zaproponowane rozwiązania możliwie najdokładniej spełniały oczekiwania Pacjenta.

Protetyka stomatologiczna oferuje wiele możliwości obudowy utraconych zębów:

  • Uzupełnienia stałe – oparte o własne zęby Pacjenta – są to wkłady koronowe, wkłady koronowo-korzeniowe, licówki , korony protetyczne oraz mosty protetyczne
  • Uzupełnienia ruchome - czyli protezy wyjmowane : szkieletowe, acetalowe , akrylowe lub nylonowe.

Leczenie implantologiczne

Leczenie implantologicze to metoda odtwarzania utraconego uzębienia, łącząca osiągnięcia chirurgii i protetyki . Uważane jest obecnie za rozwiązanie najbardziej optymalne i fizjologiczne, zapewniające jednocześnie maksymalny komfort Pacjentowi.

Leczenie implantologiczne rozpoczyna się od diagnostyki radiologicznej, dokładnego badania jamy ustnej oraz oceny ogólnego stanu zdrowia Pacjenta. W trakcie konsultacji lekarz implantolog przedstawia Pacjentowi możliwe rozwiązania oraz pomaga wybrać najlepszą metodę leczenia w danym przypadku.

Leczenie implantologiczne składa się z dwóch części: chirurgicznej i protetycznej. Pierwszy etap polega na umieszczeniu w kości implantów – niewielkich śrubek, które służyć będą do utrzymywania przyszłych uzupełnień protetycznych. Po kliku miesiącach gojenia, podczas których dochodzi do integracji implantów z kością, przystępuje się do drugiego etapu leczenia czyli osadzenia na implantach koron, mostów lub protez w zależności od warunków w jamie ustnej Pacjenta.  

Leczenie chirurgiczne

Najczęstszym zabiegiem chirurgicznym w stomatologii jest ekstrakcja (usunięcie) zęba. Bywają jednak sytuacje, kiedy interwencja chirurgiczna jest niezbędna podczas leczenia chorób przyzębia lub przygotowania pacjenta do leczenia protetycznego.

Wszystkie zabiegi chirurgiczne przeprowadza się w znieczuleniu, po odpowiednim przygotowaniu i omówieniu przebiegu procedury. Bardzo ważną rolę dla osiągnięcia oczekiwanych rezultatów leczenia ma zastosowanie się Pacjenta do zaleceń dotyczących postępowania po zabiegu i zgłaszanie się na wyznaczone wizyty kontrolne.

Umów wizytę


Odkryta 48b lok. 8
03-140 Warszawa

Pon. - Pt. 15:00 - 20:00
Sob. 9:00 - 14:00